Felhasznált korábbi ismeretek:
- Transzformáció, mellyel elérhető, hogy egy hasáb élei (oldallapjai) az új képsíkra merőegesek legyenek. Ebben az új nézetben eldönthető, hogy hány pont határozza meg az áthatási töröttvonalat.
- Vetítősík és egyenes döféspontjának szerkesztése. A metszéspont az egyik képen azonnal látható, a másik kép rendezővel szerkeszthető.
- Síkra illeszkedő egyenes: a sík körvonalát két pontban metszi, és ezt a rendezők is mutatják.
- Síkok metszésvonala. Két közös pont által megadva, speciális helyzetekben is.
- Diasor-ben 33-44. oldalak
- Munkafüzet 46-47. oldala
(Forrás:bme.hu) |
A 4. feladatunk első lépése is a transzformáció lesz.
Magát a transzformációs lépéseket nem részletezném, mert ezt még hagyományosan tanultuk. A végeredmény azt mutatja, hogy a hasáb egyetlen háromszögként jelenik meg, amely körül látjuk a gúla vetületét.
Most lehet átnézni a teendőket:
- A hasáb mindhárom oldaléle (mint pontoknak látszó egyenesek) a gúla kontúrján belül van ---> élenként 2-2 metszéspontot kell szerkeszteni.
- A gúla MA és MB élei elkerülik a hasábot,csak az MC él metsz bele ---> 2 metszéspontot kell szerkeszteni. (Erre még később kitérünk, mert itt különlegesebb helyzet állt elő!)
- Tehát 6 + 2 pontot kell szerkeszteni az 1.képre is és a 2. képre is a IV. képből kiindulva.
- Összekötés: a szabály alapján az 1. képen is és a 2. képen is összekötjük a pontokat.
- Láthatóság szerinti kihúzás
- Metszés az MC egyenessel. Az 1. és IV. kép vonatkozásában ez az él nagyon meredeken fut, majdnem merőleges a az x14 tengelyre. Ebben az esetben nem tanácsos a rendezőket használni, hogy az1' és 2' pontokat megkeressük! Figyeljék csak a zöld rendező vonalakat! Nagyon közel futnak egymáshoz és nagyon kis szögben fogják metszeni az M'C' élt. Szinte biztos, hogy kézi szerkesztéssel elmozdulnak a pontok arról a helyről, ahol lenniük kellene. Ezt csak akkor lehetne észrevenni, amikor a 2. képeket is meghatároznánk, és a pontok nem lennének benne a hasábban.
- Inkább így oldjuk meg:
És végül a 2.képről rendezőket indítva jelöljük ki az 1' és 2' pontokat.
- A szerkesztés folytatására a diasorban a következőket ajánlom:
- Fontos, hogy a fenti kezdésekkel a 3' és 4' pontok kétszer is meghatározásra kerülnek, DE NEM LESZ BELŐLÜK 2 DB! A b egyenesnek csak két közös pontja lehet a gúlával. Ha pontosan dolgoznak, akkor a két háromszög formájú metszet a 3' és 4' pontokban metszi egymást.
Hasonló feladat:
- Egy feladat megoldása, ahol a test lapjai színesek
- Ugyanennek a feladatnak a megoldása táblaképeken:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése