Az őszi kurzus véget ért, és a blog egy rövid szünetet tart. Mindenkinek kellemes karácsonyi ünnepeket kívánok!
Legközelebb február közepén indul kurzus, új csoporttal, új hallgatókkal.2023. december 14., csütörtök
2023. november 28., kedd
Síklapú testek áthatása 3. (2023 ősz)
Letölthető anyagok:
- Diasor pdf-ben
- Munkafüzet 40.-41. oldala
(Forrás:bme.hu) |
A 4. feladatunk első lépése is a transzformáció lesz.
Magát a transzformációs lépéseket most nem részletezem. A végeredmény azt mutatja, hogy a hasáb egyetlen háromszögként jelenik meg, amely körül látjuk a gúla vetületét.
Most lehet átnézni a teendőket:
- A hasáb mindhárom oldaléle (mint pontoknak látszó egyenesek) a gúla kontúrján belül van ---> élenként 2-2 metszéspontot kell szerkeszteni.
- A gúla MA és MB élei elkerülik a hasábot,csak az MC él metsz bele ---> 2 metszéspontot kell szerkeszteni. (Erre még később kitérünk, mert itt különlegesebb helyzet állt elő!)
- Tehát 6 + 2 pontot kell szerkeszteni az 1.képre is és a 2. képre is a IV. képből kiindulva.
- Összekötés: a szabály alapján az 1. képen is és a 2. képen is összekötjük a pontokat.
- Láthatóság szerinti kihúzás
- Metszés az MC egyenessel. Az 1. és IV. kép vonatkozásában ez az él nagyon meredeken fut, majdnem merőleges a az x14 tengelyre. Ebben az esetben nem tanácsos a rendezőket használni, hogy az1' és 2' pontokat megkeressük! Figyeljék csak a zöld rendező vonalakat! Nagyon közel futnak egymáshoz és nagyon kis szögben fogják metszeni az M'C' élt. Szinte biztos, hogy kézi szerkesztéssel elmozdulnak a pontok arról a helyről, ahol lenniük kellene. Ezt csak akkor lehetne észrevenni, amikor a 2. képeket is meghatároznánk, és a pontok nem lennének benne a hasábban.
- Inkább így oldjuk meg:
- A szerkesztés folytatására a diasorban a következőket ajánlom:
- Fontos, hogy a fenti kezdésekkel a 3' és 4' pontok kétszer is meghatározásra kerülnek, DE NEM LESZ BELŐLÜK 2 DB! A b egyenesnek csak két közös pontja lehet a gúlával. Ha pontosan dolgoznak, akkor a két háromszög formájú metszet a 3' és 4' pontokban metszi egymást.
Hasonló feladat:
- Egy feladat megoldása, ahol a test lapjai színesek
- Ugyanennek a feladatnak a megoldása táblaképeken:
2023. november 19., vasárnap
Síklapú testek áthatása 2. (2023 ősz)
Letölthető anyagok:
- Diasor pdf-ben
- Munkafüzet 34.-36. oldalai és 37.-39. oldalai
- Segédábrákból az 5.-7. oldala
Az első feladat teendőit mutatom be részletesebben. A hasáb
bele van tolva a gúlába, se balról, se jobbról nem
szakítja meg a kontúrt. Ha a kék nyilakat figyeljük, akkor 4 olyan
helyet látunk, ahol a gúlaélek a hasáb oldallapjait metszik.
A diasor leírásában a 2. és 3. lépés mutatja a hasábélekkel való metszést. Most is a hasáblapokat megnyújtjuk,hogy jó nagyon legyenek és ezzel készítünk egy-egy ferde metszetet a gúlából. Ne felejtsük el, hogy a ferde metszet már nem mutat szabályosságot, sőt az alsóbb esetben még az alapsíkban is belemetsz.
Ehhez egy olyan segédábrát készítünk melyen mindkét test oldalsó felületeit egymásra fektetjük. Kezdjük a hasábbal! Ha a hasáb palást részét egy él mentén felvárjuk, akkor a vágás vonala a kiterítés bal és jobb oldalán is megjelenik.
Vagyis a hasáb négy oldallapja négy sávval (azaz 5 egyenessel) szimbolizálható. Nekünk most a méretek nem kellenek,csak a sávok.
A gúla esetén is hasonló történik, azzal a különbséggel hogy oldallapok kihajtogatásával egy háromszögsorozatot kapunk. Most sem a méretek, sem a formák nem fontosak, ezért minden háromszöglap helyett sávokká formázzuk azokat. Így a négy egymáshoz csatlakozó háromszög helyett négy sávot jelenítünk meg. Itt is fontos, hogy az az él,ami mentén felvágtuk a palástot, mindkét szélen megjelenik. A vonalak egy körüljárásnak megfelelően követik egymást, hogy biztosan egy lapot jelenthessenek.
És végül tegyük egymásra ezt a két sávrendszert:
Mire lesz ez jó nekünk? Minden megszerkesztett pontot bejelölünk majd, kétféle dolgot kell megnézni: melyik élen van és melyik lapon (melyik két egyenes között) helyezkedik el. Mutatom az első pontnál, hogy mire kell figyelni. Az 1-es pont a GD oldalél és az ab lap metszéspontja. Ezt a tényt úgy érdemes átfogalmazni, hogy a GD élen van az ab egyenesek között. Stb. egyesével minden pont belekerül. Ezt minden lépésnél mutatom a diában.
Mi történik akkor, ha egy olyan éllel metszünk, amely mentén a palástot felvágtuk? Olyanra gondolok, mint a mostani példában az a egyenes. Akkor az a egyenes kétszer szerepel az összekötési ábrában is, így a pontot is kétszer kell jelölni mindkét oldalon:
És végül az összekötés szabálya: Két pont a hálóban akkor köthető össze, ha ugyanannak a kis négyzetnek az oldalán van. Így, ha egy pontból elindulunk, akkor oda vissza fogunk érni. Ha vannak még kimaradó pontok,akkor azok legalább hárman lesznek! Most két teljes "körünk"van.
Az áthatási témakör 3. feladata két hasáb áthatása lesz, melyeket ez az ábra szemléltet:
Itt
most észrevehető, hogy az egyik hasáb áll a vízszintes síkon, míg a
másik "fekvő" helyzetben van, azaz az oldalélei vízszintesek. A
bejegyzés ad néhány instrukciót a metszéspontok és metszésvonalak
szerkesztéséhez.
Letölthető anyagok:
- Diasor pdf-ben
- Munkafüzet 37.-39. oldala
A fekvő helyzetű hasáb vízszintes éleivel el kell metszeni az álló
hasáb oldallapjait. Ezek a metszéspontok az 1. képen vehetők észre. Most
két él metsz bele az álló hasábba, élenként 2-2 metszéspontot fogunk
kapni.A 2. képek rendezővel szerkeszthetők. (A feladat vetítő sík
metszése egyenessel.)
- A feladatunkhoz hasonló feladat megoldása:
2023. november 16., csütörtök
Síklapú testek áthatása 1. (2023 ősz)
Ezen a héten hasábokat és gúlákat fogunk metszeni egymással. Nem minden
helyzettel foglalkozunk, csak azokkal, amikor a hasáb oldalélei képsíkra
merőleges helyzetűek.
De először nézzük általánosabban a feladatot. Az alábbi képeken egy álló
helyzetű gúla és egy fekvő helyzetű hasáb összemetsződését látjuk. A
színekkel jól megjeleníthető, hogy hogyan találkoznak egymással.
Az ilyen metszéspontok között jelenik a két poliéder áthatási vonala (a külső felületük összemetsződése), amely egy térbeli sokszög lesz. Ha a pontok meg is vannak, az összekötési sorrendjénél figyelnünk kell arra, hogy megfeleljen mindkét test körüljárásának, a testeket alkotó lapok metsződjenek össze és ne lépjük a testek belsejébe. Minden feladatot többféleképpen értelmezhetjük: a két test az összemetsződés után egy testté olvad össze (mint a felső ábrák), vagy az egyiküket eltávolítva a maradék csonkolt testet jelenítjük meg.
Tevékenységlista általánosan megfogalmazva:
- Az egyik test éleivel a másik testet el kell metszeni. Célszerű a könnyen észrevehetőekkel kezdeni! Ha egy él belemetsz a másik testbe, akkor 2 metszéspontot keresünk függetlenül attól, hogy látszanak-e.
- A másik test éleivel az első test lapjait kell metszeni, ha egy él belemetsz a másikba, akkor itt is élenként 2-2 metszésponttal kell számolni.
- Az összekötési sorrend meghatározása: az alapszabály az, hogy mindkét testkörüljárásának meg kell felelni. Ha egy pontból elindulunk, akkor oda mindig visszavisz az áthatási töröttvonal. Ehhez segédábrát fogunk készíteni, de ha valaki meglátja a lényeget, akkor segédábra nélkül is csinálhatja.
- A láthatóság jelölése vagy aszerint, hogy a két test egyetlen testté válik, vagy úgy, hogy ez egyik testet eltávolítjuk és ezzel a másik testen csonkolást hajtunk végre.
Letölthető anyagok:
- Diasor pdf-ben
- Munkafüzet 30-33. oldala
Instrukciók:
- A könnyen észrevehető pontok azok, melyek a gúla élek és hasáb lapok találkozásánál vannak.
- Hasáb függőleges élei, mint egy-egy pálca, át fogják szúrni a gúla oldallapjait. Igazság szerint egészen az alaplapig leszúrnak, de most inkább azok a pontok érdekelnek, melyek a gúla oldallapjain keletkeznek. A diasorban azt mutattam meg, hogy két szomszédos függőleges él egy lapot határoz meg, és azt a lapot megnöveljük, vagy egyszerűen oda illesztünk egy nagyobb papírlapot, és mintha egy nagy kés lenne, belevágunk a gúlába. Pl. így
- De mit is tudnak ezek a sárga síkok? Tartalmaznak két függőleges élt a hasábból és egy metszetet a gúlából. Mivel ezek ugyanabban a síkban vannak, a közös pontjaik kijelölhetők. Forgassa a fenti modelleket, hogy érezze, felülről nézve a metszetek egy-egy vonalnak látszanak, de máshonnan nézve négyszög vagy háromszög formát mutatnak. Ennek a szerkesztését mutatja a 4.-7. dia a szerkesztés 2. és 3.lépéseként.
- Végül össze kell kötni a kapott pontokat. Most mindkét test álló helyzetben van, így egyszerre lehet mindkettőt körüljárni. A pontok sorrendjét a felülnézet mutatja, mert ott járhatjuk körül mindkét formát egyszerre. Bármely ponttal kezdhetjük a sort, mert úgy is vissza fogunk jutni oda. Akinek segít, először leírhatja a sorrendet. A diasorban pl. én is beírtam.
- A sorrendet követve összekötjük a kapott pontokat. Ez a 2. képen ezt vonalsort adja. Eddig szólt a munkafüzet 33. oldala.
- A láthatóság megállapításához segédábrákat készítettem,ebből most az 1.-4. oldalak kellenek. Egyet mutatok mintaként:
További segédanyag
- Szemléltető videók a blog Szemléltető videók oldalán találhatóak.
- Két hasáb áthatása lépésenként megmutatva
- Forgatható ábra 1.
- Forgatható ábra 2.
- Forgatható ábra 3.
- Forgatható ábra 4.
2023. november 1., szerda
Gúlák és hasábok metszése egyenessel, síkkal (2023 ősz)
Ebben a témakörben síklapú testek közül a hasábokkal és a gúlákkal kezdünk ismerkedni. A (többnyire az első képsíkon álló) testeket egyenesekkel és síkokkal (síklapokkal) fogjuk elmetszeni.
Forgatható modellek:
- https://www.tinkercad.com/things/59NP7AIwG73
- https://www.tinkercad.com/things/lbsGQrzeK2R
- https://www.tinkercad.com/things/2afKRSYxYdW
- http://abrazolottanitok.blogspot.com/2017/11/szemleletes-modell.html
- http://abrazolottanitok.blogspot.com/2017/11/szemleletes-modell-3.html
- http://abrazolottanitok.blogspot.com/2017/11/az-alabbi-modell-tetszolegesen.html
Interaktív ábra (GeoGebra)
Letölthető anyagok:
- Diasor pdf-ben + a 28. oldal feladatának megoldása
- Munkafüzet 24-29. oldala
- Táblakép a 29. oldal feladatáról:
Néhány vázlat:
2016-ban nem sikerült jól a táblai ábrám, mert a sík csak az oldaléleket metszette. Érdemes összehasonlítani a fenti, 2020-as változattal! |
- A 27. oldal felső feladata éppen azt akarja megmutatni, hogy ha
eltérünk a nagyon tankönyvi hasáboktól és gúláktól azzal, hogy az
alapjukat "megcsipkézzük", azaz konkáv alakzatot választunk, akkor több
metszéspont is lehetséges. A munkafüzet feladata azért egyszerű, mert a
hasáb oldallapjai függőleges helyzetűek, így az egyenessel alkotott
közös pontok látszanak az 1. képen.
A gúlás eset már nem került be a munkafüzetbe, de érdemes megnézni, hogy itt úgy képzeljük, hogy az egyenes vonalában van egy Σ-val jelölt sík, amely egy kissé ferde metszetet készít a gúlából. Ez a metszet az 1. képen összemetsződik az egyenessel négy pontban. Mindkét képen ezek látható lapon keletkeztek, így nyomon lehet követni, ahogy az egyenes ki-be járkál a gúlából.
- Ennél
a feladatnál a gúla a csúcsára van állítva, így annak érdekében,hogy a
lehető legtöbb részletet lássuk a síklappal való metszésből a tetején
lévő négyzetlapot eltávolítjuk. Ez a metszést nem befolyásolja, de most
láthatóvá válik a síklap középső része, amely a gúla belsejében van.
További segédanyag
- kidolgozott feladatok (új linket generáltam 2022. nov. 10.)
- hallgatói munkák 1999-2000 (új linket generáltam 2022. nov. 10.)
2023. október 9., hétfő
A képsíkrendszer transzformációja (2023 ősz)
Az ábrázolási rendszerünk meghatározza, hogy egy tárgyat, alakzatot
honnan nézhetünk. A Monge-féle kétképsíkos eljárásban mindig a képsíkra
merőleges irányból készült vetületekkel találkozunk. Felmerülhet a
kérdés: Jó ez minden esetben?
A válasz természetesen nem. Előfordulhat, hogy a könnyen szerkeszthető
nézet helyett inkább a szemléletes mellett döntenénk. De hogyan
juthatunk el az egyik képből a másikba? Ez az út a képsíkrendszer
transzformációja: amely röviden fogalmazva újabb vetület(ek)
szerkesztését jelenti az előző kép(ek) felhasználásával.
Amikor azt tapasztaljuk, hogy egyik megadott képen sem látszik
szemléletesen az ábrázolt alakzat, akkor újabb irányból kellene
vetületet szerkeszteni róla. Ebben a témakörben éppen ennek a
szerkesztésnek a lépéseit fogjuk megtanulni.
Ezt a szerkesztést kiváltja a modellező programok az a funkciója,
mellyel a modell szabadon forgatható, pontosabban a nézőpont
folyamatosan változtatható lesz.
Egy ide kapcsolódó példa két sík szögének meghatározása, melyhez transzformációt fogunk használni. Megfelelő irányból a keresett szög a transzformáció végén leolvasható:
A kocka után ez a csonkolt kocka lesz a feladat főszereplője:
A bejegyzés végén található a megoldás néhány lépése egy korábbi tanévben készített fotókkal szemléltetve.
Letölthető anyagok:
- Diasor pdf-ben
- munkafüzet 17-23. oldala
- Kiegészítő diasor pdf-ben (munkafüzet 19. és 22. oldalán szereplő feladatok)
- Háromszöglap magasságpontja transzformációval: Megoldás videó formátumban
- Két síklap szöge transzformációval: Megoldás videó formátumban
Segédanyagok, feladatok:
- Gondolkodjunk el azon, hogy milyen testeknek lehet a vetülete szemből nézve is, és felülről nézve is négyzet? Milyen oldalnézetek lehetségesek?
- Feladatok gyakorlásra
- Táblaképek 2017-ből Ebből egy ízelítő a végső állapotról: