Letölthető anyagok:
- Diasor pdf-ben
- Munkafüzet 34.-36. oldalai és 37.-39. oldalai
- Segédábrákból az 5.-7. oldala
Az első feladat teendőit mutatom be részletesebben. A hasáb
bele van tolva a gúlába, se balról, se jobbról nem
szakítja meg a kontúrt. Ha a kék nyilakat figyeljük, akkor 4 olyan
helyet látunk, ahol a gúlaélek a hasáb oldallapjait metszik.
A diasor leírásában a 2. és 3. lépés mutatja a hasábélekkel való metszést. Most is a hasáblapokat megnyújtjuk,hogy jó nagyon legyenek és ezzel készítünk egy-egy ferde metszetet a gúlából. Ne felejtsük el, hogy a ferde metszet már nem mutat szabályosságot, sőt az alsóbb esetben még az alapsíkban is belemetsz.
Ehhez egy olyan segédábrát készítünk melyen mindkét test oldalsó felületeit egymásra fektetjük. Kezdjük a hasábbal! Ha a hasáb palást részét egy él mentén felvárjuk, akkor a vágás vonala a kiterítés bal és jobb oldalán is megjelenik.
Vagyis a hasáb négy oldallapja négy sávval (azaz 5 egyenessel) szimbolizálható. Nekünk most a méretek nem kellenek,csak a sávok.
A gúla esetén is hasonló történik, azzal a különbséggel hogy oldallapok kihajtogatásával egy háromszögsorozatot kapunk. Most sem a méretek, sem a formák nem fontosak, ezért minden háromszöglap helyett sávokká formázzuk azokat. Így a négy egymáshoz csatlakozó háromszög helyett négy sávot jelenítünk meg. Itt is fontos, hogy az az él,ami mentén felvágtuk a palástot, mindkét szélen megjelenik. A vonalak egy körüljárásnak megfelelően követik egymást, hogy biztosan egy lapot jelenthessenek.
És végül tegyük egymásra ezt a két sávrendszert:
Mire lesz ez jó nekünk? Minden megszerkesztett pontot bejelölünk majd, kétféle dolgot kell megnézni: melyik élen van és melyik lapon (melyik két egyenes között) helyezkedik el. Mutatom az első pontnál, hogy mire kell figyelni. Az 1-es pont a GD oldalél és az ab lap metszéspontja. Ezt a tényt úgy érdemes átfogalmazni, hogy a GD élen van az ab egyenesek között. Stb. egyesével minden pont belekerül. Ezt minden lépésnél mutatom a diában.
Mi történik akkor, ha egy olyan éllel metszünk, amely mentén a palástot felvágtuk? Olyanra gondolok, mint a mostani példában az a egyenes. Akkor az a egyenes kétszer szerepel az összekötési ábrában is, így a pontot is kétszer kell jelölni mindkét oldalon:
És végül az összekötés szabálya: Két pont a hálóban akkor köthető össze, ha ugyanannak a kis négyzetnek az oldalán van. Így, ha egy pontból elindulunk, akkor oda vissza fogunk érni. Ha vannak még kimaradó pontok,akkor azok legalább hárman lesznek! Most két teljes "körünk"van.
Az áthatási témakör 3. feladata két hasáb áthatása lesz, melyeket ez az ábra szemléltet:
Itt
most észrevehető, hogy az egyik hasáb áll a vízszintes síkon, míg a
másik "fekvő" helyzetben van, azaz az oldalélei vízszintesek. A
bejegyzés ad néhány instrukciót a metszéspontok és metszésvonalak
szerkesztéséhez.
Letölthető anyagok:
- Diasor pdf-ben
- Munkafüzet 37.-39. oldala
A fekvő helyzetű hasáb vízszintes éleivel el kell metszeni az álló
hasáb oldallapjait. Ezek a metszéspontok az 1. képen vehetők észre. Most
két él metsz bele az álló hasábba, élenként 2-2 metszéspontot fogunk
kapni.A 2. képek rendezővel szerkeszthetők. (A feladat vetítő sík
metszése egyenessel.)
- A feladatunkhoz hasonló feladat megoldása:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése