A heti tananyag rövid összegfoglalása:
Ezen a héten megismerkedünk a perspektíva szabályrendszerével.A perspektíva a háromdimenziós tér sík felületen való, de a térbeliség látszatát keltő ábrázolási módszere.
A tárgyakat egy vízszintes alapsíkra (földre) helyezve (vagy fölötte lebegtetve) egy függőleges képsíkra vetítjük egy vetítési centrumból, mintha a fejünket egyenesen tartva néznénk.
Tehát, a perspektíva "képsíkrendszere" egy függőleges helyzetű képsíkból, egy erre merőleges vízszintes helyzetű alapsíkból, és egy, a képsíkra nem illeszkedő vetítési centrumból áll. Az ábrázolandó elemeket az alapsíkra helyezzük, vagy a fölött lebegtetve ábrázoljuk, de fontos szerepet kap az alapsíkra eső, felülnézeti ábrájuk. A perspektíva középpontos vetítésen alapuló ábrázolási mód, ennek az lesz a következménye, hogy az egymással párhuzamos egyenesek képei a rajzunkon összetartóak lesznek. Minden párhuzamos egyeneshalmazhoz egy olyan pontot (ún. iránypontot) találunk, melybe a képeik befutnak. Ha a vízszintes egyenesek iránypontjait összegyűjtjük, akkor a horizontvonalat kapjuk.
A reneszánsz idején nagyon sok művész foglalkozott a szabályrendszer leírásával, és többen terveztek a rendszert bemutató eszközöket.
Kocka és négyzetháló perspektív képe |
Ellipszis képe |
Egy alakzat vetületeiből perspekítv kép szerkesztésére a következő módszereket alkalmazhatjuk:
- mérési-átviteli eljárás
- az alapsík és a horizontsík együttes képsíkba forgatása (gyakorlat anyaga)
külön posztban.
Előadás:
diasor
feladatlap (ábrasor az előadás követéséhez)
Házi feladat:
linkje
Beadási határidő: 2014. május 20, a 2. ZH napja.
A gyakorlat anyaga:
Perspektív kép szerkesztése az alapsík és a horizontsík együttes képsíkba forgatásával.
További segédanyag:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése