A heti tananyag rövid összefoglalása
Ezen a héten a térelemek ábrázolásával foglalkozunk. Megismerjük a Monge-rendszert, amelyben egyszerre kell dolgoznunk egy alakzat elöl- és felülnézetével. A vetületek helyzetéből kell majd következtetnünk az alakzatok térbeli helyzetére, a képsíkokhoz viszonyított helyzetükre.
Előadás
Előadás diasora
Munkafüzet az első 4 hét előadásaira és gyakorlataira
Házi feladat
Nem volt kiadott feladat.
A gyakorlat anyaga
- Alapfogalmak ismétlése: képsíkrendszer, rendező, térnegyedek, pontok ábrázolása a térnegyedekben, mit mutat meg a rendezőszakasz a térbeli helyzetről?
- Első- és második vetítősík megadása különböző elemekkel (3 általános helyzetű ponttal, metsző egyenespárral, párhuzamos egyenespárral)
- Csonkolt kocka axonometrikus képének felhasználásával készítse el a vetületi ábrákat! (felülnézet, elölnézet, oldalnézet) A vetületei ábrákon a takart vonalakat is tüntesse fel vékony szaggatott vonallal. A nézetek elhelyezésénél vegyük figyelembe, hogy a test mindig a szemlélő és a képsík között áll. Ez alapján a balnézet jobbra, a jobbnézet balra rajzolható:
- Például:
- A fenti példában érdemes megemlíteni, hogy a csonkolt testet egy "szobasarokba" helyeztük. A piros kettős nyilak a hátsó fal és a test hátsó oldala közötti távolságot mutatják. Mindezt könnyebb elképzelni, ha az ábrát kinyomtatjuk, a nézeteket elválasztó két egyenes mentén meghajtjuk, az üres negyedet kivágjuk. Ekkor a szobasarok a keletkezett vetületekkel összeállítható.
- Csonkolt kocka axonometrikus képén azonosítsuk be a főegyenes, vetítőegyenes, profilegyenes helyzetű éleket és a fősík, vetítősík, profilsík, dőlt és feszített helyzetű síklapokat!
Gyakorlati feladatsor, felső sor, 1. ábra |
- Ábrázoljon olyan első térnegyedbeli pontot, amely az első képsík fölött 3 cm magasan van!
- Ábrázoljon olyan pontot, amely a második képsíktól 1 cm-re van!
- Ábrázoljon egy első képsíkra illeszkedő pontot!
- Ábrázoljon olyan pontot, amely az első képsík alatt 3 cm-el található!
- Keressen pontot a második képsík mögött az első képsíkon!
- A második képsík mögött és az első képsík fölött van a második térnegyed. Ábrázoljon ebben a térnegyedben egy olyan pontot, amely az első képsíktól 4 cm-re, a második képsíktól 2 cm-re található!
- A második képsík mögött és az első képsík alatt van a második térnegyed. Ábrázoljon ebben a térnegyedben egy olyan pontot, amely az első képsíktól 3 cm-re, a második képsíktól 5 cm-re található!
- Keressen olyan pontokat, amelyeknek mindkét rendezője egyenlő hosszú! Hol vannak ezek a pontok?
- Keressen minden térnegyedben szögfelező síkokra eső pontokat! Mi jellemzi az I. és III. térnegyedben, illetve a II- és IV. térnegyedben lévő ilyen pontok képeit?
- Döntse el, hogy igazak vagy hamisak az alábbi állítások:
- Minden második főegyenes egyúttal első vetítőegyenes.
- Létezik olyan első vetítőegyenes, amelyik első főegyenes.
- Létezik olyan profilegyenes, amelyik egyúttal első főegyenes.
- Minden első vetítősíkban kizárólag első vetítőegyenesek vannak.
- Minden első fősíkban kizárólag első főegyenesek vannak.
- Minden profilsík egyúttal vetítősík is.
További segédanyag
- Papp Ildikó: Műszaki ábrázolás MFK-s hallgatóknak segédlet 1-11 o.
- De minden más ábrgeom könyv bevezető fejezete jó.
- Képsíkok egyesítése, fedőpontok és fedőegyenesek: dinamikus ábrák (1, 2, 3 ábra) (Molnár Adrien munkája, készült a GeoGebrával) (Jelenleg nem működik!!!)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése