Fedélidomok ábrázolása
A modellek különböző ereszvonalakra emelt tetőidomokat mutatnak be.
A feladatok lényege, hogy az adott csatlakozó ereszvonalakra egyenlő dőlésű síkokat illesztünk majd azokat elmetsszük egymással. Így keletkeznek a gerincek, élgerincek és vápák. A modellek esetén 45°-os dőlésű síkokat használtunk.
A fedélidomszerkesztés egy gyakorlatias témakör a síkok metszése és poliéderek áthatása alkalmazására. Érdemes elolvasni ezt a bejegyzést: Fedélidomok szerkesztése.
Ez röviden összefoglalva a következőt jelenti:
A feladatunk az lesz, hogy az épületek lefedésekor használatos tetősíkokat kialakítsuk és ami nagyon kellemes, hogy egyetlen vetületen, a felülnézetben megoldható a feladat. Ahol egymással párhuzamos ereszvonalakra illeszkedő síkokat metszünk, ott a metszésvonal középpárhuzamosként ábrázolódik, ahol pedig csatlakozó ereszvonalak vannak, ott szögfelezőt rajzolunk. Ez nagyon fontos észrevétel, mivel gyakran tapasztalom, hogy egy ilyen sarokpontból több irányba is húznak vonalakat a hallgatók. Szögfelezőt rajzolunk a sarokpontból homorú csatlakozáskor is, azaz amikor vápát kapunk.
A dobozban található modellek az órai feladatokat szemléltetik:
A belső udvarral rendelkező tető esetén nem csak egymásra merőleges ereszvonalakat látunk, és a ferde levágás környékén szabálytalannak tűnik a tető. Minden modell háromféle verzióban készült.
- A sárga színű modell egyetlen tömbként ábrázolja a tetőt, mintha az ereszvonalak magasságában levágtuk volna az épületről.
- A zöld színű modell csak a tetősíkokat ábrázolja, így az is megfigyelhető, hogy milyen a lenne a látvány alulról figyelve.
- A színes csíkos modell esetén a színváltások jobban kiemelik a tetőnek egy adott magasságában körbefutó vonalát (szintvonal). Ez a modell így jobban mutatja, hogy a tetőnek mely része van magasabban; minél magasabbra fut fel egy tetősík, annál több színváltás jelenik meg.
Mintafeladatok:
- Feladatsor
- Fedélidom szerkesztés (segédlet)
- diasor a megoldásokhoz
- Gyakorló feladatok - fedélidom
- Mintafeladatok: How to draw a hip roof
Representation of roofs
These models show roofs raised on different eave lines.
The main goal of these tasks is to fit planes of equal inclination to the given connected eaves lines and intersect them with each other. Lines created during intersection: ridges, hips (edge ridges) and valleys.
For the models, we used planes inclined with 45°.
This topic is useful for students of Architecture. The construction of roofs is a practical topic for the application of intersection of planes and intersection of polyhedra. You can read about roofs and its parts here: Important parts of a roof
Based on some geometry facts, only the top view of the eaves is enough for this representation. If we have parallel eave lines than roof planes intersect each other in a horizontal line (ridge) that looks as the mid-parallel of given eaves. If the eaves are not parallel than the intersection line of planes looks as the angle bisector of angles fromed by eaves.
The models in the box illustrate the tasks from the class:
In the case of a roof with an inner courtyard (on right hand side), we see eaves lines that are not only perpendicular to each other, and the roof looks irregular around this slanted cut. Each model is made in three versions.
- The yellow model represents the roof as a single block, as if they were cut off from the building at the height of the eaves.
- The green model shows only the roof planes, so you can also see what the view would look like from below.
- In the case of the model with colored stripes, the color changes better emphasize the line (horizontal line) running around the roof at a given height. This model thus better shows which part of the roof is higher; the higher a roof plane reaches, the more color changes appear.
Recommended materials:
- Tasks on constructing roofs for given eave lines
- Slides of (Edwin KOŹNIEWSKI, Białystok University of Technology Poland)
- How to draw a hip roof
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése